Českou republiku zasáhla vlna varování před novými, extrémně silnými syntetickými opioidy. Národní protidrogová centrála (NPC) bije na poplach po několika případech předávkování, z nichž dva skončily tragicky. Mikroskopické množství těchto látek může být smrtelné a policie aktuálně vyšetřuje tři případy spojené s výskytem bílé krystalické substance, u které je vysoká pravděpodobnost, že se jedná o tyto nebezpečné opioidy
Ilustrační foto
„Nitazeny, spirochlorphine nebo fentanyl a jejich deriváty jsou silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí,“ vysvětlila mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. „Ta je charakteristická velkým počtem látek. Každý rok jsou navíc odhalovány další nové substance a deriváty, které v České republice postupně zařazujeme na seznam návykových látek. Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě je Čína a Indie. Vyskytují se v různých formách, převážně v podobě bílé krystalické látky,“ sdělila s tím, že v České republice větší množství v záchytech nezaznamenali, nebezpečné látky však uživatelé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Doručovány jsou poštou nebo zásilkovými službami. Tímto způsobem se do Česka může dostat i fentanyl, převážně se však na našem území stále získává z náplastí používaných k tlumení bolesti u těžce nemocných pacientů.
„Vysoce rizikové nitazeny se také mohou objevit v padělaných lécích na bolest, v zahraničí se prodávají jako „syntetický heroin“. Byly vyvinuty jako opioidní analgetika, ale kvůli extrémní síle, riziku závislosti a předávkování nebyly pro lékařské využití nikdy schváleny. Na nelegálních drogových trzích se začaly více objevovat po regulaci fentanylu, vliv mohlo mít také snížení produkce opia po zákazu jeho pěstování v Afghánistánu. Záchyty hlásí Estonsko, Polsko, Irsko nebo Francie,“ doplnila mluvčí.