Ve Františkových Lázních připomněli konec války a hrdinství vojáků

Františkovy Lázně si v pátek 25. dubna s úctou připomněly 80. výročí konce druhé světové války. Pietní akt se uskutečnil na Náměstí míru za účasti vzácných hostů, včetně členů Military Car Clubu Plzeň s jejich historickými vozidly a uniformami i orchestru žáků ZUŠ Járy Cimrmana. Pozvání přijali také potomci amerických vojáků, kteří zde bojovali za druhé světové války a zástupce Sdružení válečných veteránů karlovarského kraje.

Více fotografií z akce zde

Starostka Františkových Lázní Mgr. Lenka Průšová v úvodním projevu zdůraznila význam tohoto výročí. „Sešli jsme se dnes na tomto místě na Náměstí míru ve Františkových Lázní, protože je to přesně na den 80 let, kdy pro Františkovy Lázně skončila druhá světová válka. Dnes si připomínáme výročí toho nejděsivějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva a je potřeba si neustále připomínat, že svoboda není samozřejmost. Za naši svobodu v minulosti bojovali a umírali lidé, naši předci,“ řekla starostka.

Vzpomínky směřovaly k hrdinství amerických vojáků, kteří se zasloužili o naši svobodu a přinesli konec válečného utrpení. Mezi nimi byli i John Del Santo (*28. 9. 1924 – †20. 11. 2011), veterán 9. pěší divize a 101. výsadkové divize, který prošel bojišti v Tunisku, Normandii, Ardenách a podílel se na osvobození Aše, Vojtanova, Chebu a Plzně.

Více fotografií z akce zde

Dalším hrdinou, jehož statečnost byla připomenuta, byl Richard Dick“ Pieper (*15. 1. 1924 – †5. 3. 2023) z 97. pěší divize. Ten se po výcviku u letectva ocitl v pěchotě a zúčastnil se bojů v Normandii, Německu včetně bitvy v Ardenách a osvobození koncentračního tábora Flossenbürg. Jeho jednotka následně postoupila do Československa a osvobodila mimo jiné Františkovy Lázně, Cheb a Plzeň. Dodnes se vypráví jeho příhoda, jak pro své spolubojovníky přivezl pivo z Plzně.

Více fotografií z akce zde

Pietní akt ve Františkových Lázních byl tak důstojnou připomínkou obětí války a hrdinství těch, díky nimž nastal konec tohoto ničivého konfliktu. Účast členů Military Car Clubu Plzeň dodala události autentickou atmosféru a připomněla historické události.

Více fotografií z akce zde

Ředitel MKS a městského muzea Arnošt Němec sdělil: „Dne 25. dubna 1945 se přiblížily k městu tanky 782. obrněného praporu 97. pěší divize („Trident“) a postřelovaly ho. Jeden granát dopadl na prostranství před hotelem Praha (tehdy Kreuz). Poblíž stojící ženu zasáhl šrapnel a musila ji být amputována noha. V okolí byla všude rozbita okna. To byla jediná škoda, kterou Františkovy Lázně utrpěly následkem přímých bojových akcí. Večer 25. dubna 1945 vjela skupina tanků patřící 782. obrněnému praporu do města. Nepadla již ani jedna rána. Ve 20:40 bylo město předáno bez boje. Válka pro Františkovy Lázně skončila. Definitivní tečkou se stal incident, k němuž došlo v noci z 29. na 30. dubna 1945, kdy vojáci 387. pěšího pluku 97. pěší divize narazili u Františkových Lázní na německou hlídku. Při následné přestřelce padli tři američtí vojáci- vojín William Smart, svobodníci George Pipkin a Ernest Anderson. Ten, než zemřel, stačil zastřelit přesnými ranami ze své pušky M1 Garand několik německých vojáků,“. „Dne 29. dubna 1945 byla 97. pěší divize vystřídána 1. pěší divizí („Big Red One“), která si ve Františkových Lázních, v hotelu Elyseé (Monti) zřídila své hlavní velitelství a sehrála důležitou úlohu při osvobození Chebu a samotného Sokolovska,“ upřesnil.