Město Cheb připravilo vzpomínkové oslavy 80. výročí osvobození, které se uskuteční v sobotu 26. dubna 2025. Připomínka významných událostí konce 2. světové války proběhne prostřednictvím bohatého programu, který město Cheb zorganizovalo ve spolupráci s klubem vojenské historie Ocelová pěst. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou ukázku bitvy, prezentaci dobové techniky, tábory historických armád, pietní akty i večerní tančírnu ve stylu 40. let.
*V dubnu 1945 byl Cheb, tehdy známý jako říšské město Eger, prohlášen za pevnost. Bylo jasné, že jeho dobytí nebude snadné.
Úkolem obsadit město byla pověřena 97. pěší divize americké armády, která 24. dubna vyrazila třemi směry:
- První proud postupoval trasou Waldsassen – Hundsbach – Svatý Kříž.
- Druhý směřoval přes Hohenberg – Schirnding – Pomezí – Bříza.
- Třetí útočil přes Silberberg – Libá – Hazlov – Františkovy Lázně.
Samotný útok na Cheb začal 25. dubna. Američané museli překonávat dobře organizovanou obranu a než do večera dorazili k okrajovým částem města, utrpěli značné ztráty. Nejtvrdší boje se odehrály při překonávání železničního zářezu směrem na Schirnding a u kasáren na výpadovce k Františkovým Lázním.
Ke zlomu došlo 26. dubna ráno. Během náhodného střetu zničil americký obrněný průzkumný vůz M8 Greyhound štábní vozidlo, ve kterém zahynul velitel obrany města, major Geissler. Ztráta velení způsobila rozpad obrany. Dopoledne podepsal chebský starosta Dr. Janka v místní nemocnici kapitulaci města.
Přesto boje pokračovaly. Jádro německých obránců se stáhlo na dobře opevněné letiště za hřbitovem, kde se nacházely i další jednotky. První americký útok byl odražen a 97. divize se soustředila na vyčištění města a přeskupení sil.
Rozhodující útok na letiště přišel 28. dubna. Američané nasadili kulometné džípy, tanky Sherman a samohybná děla Priest. Takové síle již obránci nedokázali čelit a letiště padlo.
Dobytí Chebu si vyžádalo vysoké oběti – americká armáda zde ztratila 71 vojáků, mnoho dalších bylo zraněno. Přesné německé ztráty nejsou známy, ale archivy uvádějí více než 200 padlých. Dobývání Chebu se tak stalo největší bitvou, kterou Američané na našem území svedli a také tou, při níž utrpěli největší ztráty.
Již během bojů začala 97. divizi nahrazovat slavná 1. pěší divize, známá jako „Big Red One“ (Velká červená jednička). Po dobytí města zde zůstala a připravovala se na závěrečný útok do vnitrozemí, který odstartoval 5. května 1945.
- pěší divize tak v Chebu završila svou válečnou cestu, která začala vyloděním v severní Africe, pokračovala invazí na Sicílii a vyvrcholila 6. června 1944 vyloděním na pláži Omaha v Normandii. Na její postup Evropou upomíná velký kamenný jehlan, postavený v roce 1946 u bývalé křižovatky Y.
Po komunistickém převratu v roce 1948 byly americké pomníky systematicky ničeny, avšak tento, známý jako „Ypsilonka“, byl ušetřen.
Důvod byl jednoduchý – již v roce 1945 nabídla Okresní správní komise americké straně pozemek o rozloze 2000 m² k výstavbě památníku, což Američané přijali. Pomník byl postaven z pomníkové žuly vytěžené poblíž německého Wunsiedlu.
Díky tomu, i v době komunistické vlády, se ti odvážnější mohli každoročně 8. května (pod dohledem StB), přijít poklonit památce padlých a položit květiny na místo, kde se psala historie.
*zdroj město Cheb
Akci přináší Město Cheb ve spolupráci s klubem vojenské historie Ocelová pěst.
Hlavní program – nám. Krále Jiřího z Poděbrad
14:00 – komentovaná ukázka bitvy
prezentace dobové techniky a výzbroje
Krajinka
9:00 – 18:00 – Dobové tábory jednotek německé a americké armády, ukázky techniky a života ve vojenském ležení
Kavárna Krajinka – americká armáda
Říční terasa – německá armáda
Chebský hrad
9:00 – 18:00 – Dobový tábor jednotek Stráže obrany státu z roku 1938 a Československé obrněné brigády z roku 1945
Památník na „Ypsilonce“
11:00 – Pietní akt u památníku 1. pěší divize Armády USA
Městské sady
11:30 – Pietní akt u pomníku 97. pěší divize Armády USA
Hlavní pietní akt, projev starosty města a hostů.
Vystoupení Městského dechového orchestru a taneční skupiny Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha.
Kulturní centrum Svoboda – 19:00 – Tančírna s Pilsner Jazz Band
Ve společnosti swingového orchestru vás čeká večer plný hudby a tance 40. let. Užijte si euforii oslav konce války a neváhejte přijít v dobovém oblečení.
Hlavní sál KC Svoboda
začátek v 19 hodin, vstupné 200 Kč
Kostel Františkánského kláštera
- 4. – 30. 5. 2025.
Výstava dobových fotografií z Chebu roku 1945
Vernisáž ve čtvrtek 24. dubna v 16 hodin, fotografie představí
letecký historik Luděk Matějíček.
Změna programu vyhrazena.