Zemětřesný roj, který odborníci už několik týdnů zaznamenávají severně od města Luby, pokračuje. Večer v sobotu 12. dubna po 22. hodině zaznamenali obyvatelé zejména Aše, Skalné a Kraslic další silnější otřes. Ten měl podle automatických seismometrů hodnotu 2,7 magnituda. Toto číslo však není konečné, seismologové ho posléze ještě ručně dopočítávají, a bývá slabší. To nemění však nic na tom, že ho obyvatelé severněji položených měst a obcí zaznamenali a vyjadřovali se zejména na sociálních sítích. Mnozí popisují, že uslyšeli i typické dunění, které často západočeské zemětřesení doprovází.
Seismogram ze sobotního otřesu z měřící stanice v Lubech. Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd Praha
„Sérii slabých zemětřesení v oblasti západních Čech pozorujeme už od soboty 22. března,“ sdělila seismoložka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, Jana Doubravová.
Epicentra otřesů se nacházejí mezi městy Luby a Nový Kostel. Ohnisko se přitom nachází zhruba 10 kilometrů pod povrchem.
„Případné svědky událostí prosíme o vyplnění makroseismického dotazníku na webu (https://www.ig.cas.cz/makroseismicky-dotaznik/), anebo v mobilní aplikaci Seislok (https://www.ig.cas.cz/spusteni-aplikace-seislok/),“ poznamenala seismoložka.
„Otřesy na Chebsku jsou podle záznamů v kronikách pozorovány v tomto území už od středověku,“ sdělil průvodce Geofyzikálního muzea ve Skalné, Jan Buriánek. „Zatím nejsilnější otřes tu byl zaznamenán v prosinci 1985, který měl sílu 4,6 magnituda. A pak následoval další silnější záchvěv země o sílě 4,2 magnituda v lednu 1986,“ poznamenal průvodce.