Na první svátek vánoční skončilo další kolo soutěže Živá zahrada, kterou Český svaz ochránců přírody organizuje už 21 let. Předběžné výsledky pozorování ptáků na zahradách jsou zajímavé. Nejvíce byla viděna sýkora koňadra (98% zahrad), sýkora modřinka (92%) a překvapivě bylo málo kosů (86%)! Podobný pokles výskytu kosů, jinak nejčastěji pozorovaných ptáků zahrad, byl v minulosti zaznamenán v roce 2018, kdy v Česku řádil virus USUTU. Bohužel, ptáky, kteří by teď potřebovali především klid, čeká těžká zkouška – ohňostroje.
Ilustrační foto Pixabay
Ještě před rokem se kosi s koňadrami dělili o titul nejčastěji pozorovaného ptačího druhu, když byly vidění na 93 zahradách ze sta. Nyní předběžné výsledky Vánočního pozorování Živé zahrady (https://zivazahrada.cz/) hlásí vzestup výskytu sýkor ale i poměrně významný pokles četnosti výskytu kosa černého. Příčiny této rychlé změny jsou nejasné. Je možné, že se u nás opět rozšířil virus USUTU, na který jsou kosi extrémně citliví? To musí potvrdit veterináři. Hromadné úhyny kosů naše záchranné stanice v tomto roce, na rozdíl od roku 2018, kdy u nás tento virus decimoval kosí populaci, nezaznamenaly.
Ilustrační foto Pixabay
Pro ptáky a i další divoká zvířata žijící v blízkosti lidí je nyní důležité, aby zdárně přežili čas ohňostrojů, který bohužel nastává. Milovníci divokých zvířat soutěžících v Živé zahradě nám po Novém roce velmi často hlásí až 100% úbytek ptáků v případech, kdy byly v blízkosti jejich zahrady odpalovány ohňostroje. Každý, kdo má rád zvířata, zábavní pyrotechniku nepoužívá. Leč s hloupými či bezohlednými sousedy prostě nic nenaděláte. A nepomohou s tím sebelepší obecní vyhlášky ani zákonné zákazy, pokud jejich dodržování nebude, tak jako doposud, nikdo kontrolovat. Nicméně, odklon veřejnosti od zábavní pyrotechniky je za ta léta působení Českého svazu ochránců přírody a dalších ochranářských spolků patrný. Tak snad se s ubývajícími ohňostroji blýská na lepší časy.
ČSOP