Návštěvníci se na přednášce dozvědí o archeologickém výzkumu synagogy

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně bude od listopadu uzavřeno. Začne se zde budovat nová expozice lázeňství. Poslední připravovanou akcí pro návštěvníky bude přednáška o archeologickém výzkumu na místě bývalé mariánskolázeňské synagogy, která se uskuteční v pátek 8. listopadu od 18:00 hodin.

Foto: Archiv Městského muzea a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně bude od pondělí 4. listopadu pro návštěvníky uzavřeno. Důvodem je další etapa rekonstrukce objektu a příprava ke vzniku moderní expozice.

Pracovníci muzea musí nejdříve vyklidit a přestěhovat expozice v 1, patře přístavby, včetně depozitářů se všemi sbírkovými předměty. „Sbírkové předměty se již v tuto dobu stěhují do nového depozitáře s posuvnými regály, moderní vzduchotechnikou a zabezpečením, který byl dokončen v srpnu letošního roku. Poté stavební firma začne s posílením statiky stropů a rekonstrukcí podlah, které bude přípravou pro vybudování expozice lázeňství,“ říká Jaromír Bartoš, ředitel Městského muzea a galerie Mariánské Lázně.

Projekt na úpravu expozice bude navrhovat architekt Jan Albrecht, který připravoval mimo jiné i dvě expozice pro Národní muzeum. Jeho koncepce nové expozice využívá moderní prvky a interaktivní technologie, zároveň však také odkazuje na přírodní bohatství města.

Poslední akcí, které se budou moci návštěvníci v muzeu zúčastnit je přednáška Mgr. Michala Beránka „Archeologický výzkum mariánskolázeňské synagogy“. Přednáška se uskuteční v pátek 8. listopadu od 18:00 hodin. Archeolog a vedoucí odborného oddělení chebského muzea Mgr. Michal Beránek seznámí posluchače s průběhem a výsledky archeologického výzkumu při odhalení základů mariánskolázeňské synagogy. Během přednášky budou také vystaveny nalezené předměty a fragmenty stavby.

Mariánskolázeňská synagoga byla slavnostně otevřena 1. srpna 1884 za účasti rabína Dr. Bernharda Löwensteina. Stavbu provedl mariánskolázeňský architekt a stavitel Eduard Stern. Nová synagoga měla nahradit již kapacitně nedostačující židovskou modlitebnu a měla pojmout téměř 500 věřících. Synagoga byla v noci z 9. na 10. listopadu 1938 zapálena a zničena.