Mariánské Lázně budou mít své první Kameny zmizelých 

Mariánské Lázně budou mít své první Kameny zmizelých (Stolpersteine). Připomenou tragický osud Irmy a Julia Freudenbergových, kteří ve městě žili a provozovali velkoobchod s potravinami v domě Magnet nedaleko Chebské křižovatky. Právě tam umístí jejich vnoučata  Karen  a John Goodman ve spolupráci s Pamětí národa Karlovarského kraje, ve středu 30. října v 10.00 typické mosazné kostky. Přímo na místě pak představí příběh své rodiny, do jejíhož osudu zasáhl holocaust. Julius a Irma byli zavražděni v koncentračním táboře Malý Trostinec. Jejich syn Paul přežil internaci v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Jejich dcera Margit, matka Karen a Johna Goodmanových, se v roce 1939 zachránila, dostala se do vlaku, který vypravil Sir Nicholas Winton z Prahy do Londýna.

Foto: Archiv Paměti národa – Julius a Irma Freudenbergovi

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou mezinárodním projektem německého umělce Gűntera Demniga, ten položil první kámen v roce 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem. Název „Stolperstein“ znamená ve volném překladu „kámen, o který se klopýtá“ a symbolicky o něj máme klopýtnout pohledem a vzpomenout na oběti holokaustu. Každý z kamenů je věnován jedné oběti a ukládá se do dlažby před dům, kde daný člověk žil, pracoval nebo významně působil. V Mariánských Lázních připomene tragický osud Irmy a Julia Freudenbergových, kteří svůj domov opustili v roce 1938.

Foto: Archiv Paměti národa – Dům Magnet

Irma a Julius Freudenbergovi se do Mariánských Lázní přestěhovali po svatbě v roce 1911. Zakoupili zde budovu Magnet a začali tu provozovat obchod s potravinami. Julius byl v roce 1914 povolán do první světové války a Irma zůstala na podnik sama. Na pomoc jí přijeli rodiče a bratr, kteří žili na Plzeňsku. Obchod vzkvétal, rodina postupně budovu rozšiřovala. Z původně jednopatrového domu Magnet se stal třípatrový dům s půdou. Většina prostor sloužila jako sklad pro velkoobchod. Podnik měl 30 zaměstnanců a ve 30. letech rozvážel zboží i do vzdálenějších míst. V roce 1938, kdy rodina opustila Mariánské Lázně v důsledku stupňující se nacistické hrozby, šlo o největší velkoobchod s potravinami ve městě. Irma a Julius Freudenbergovi se svými dětmi Margit a Paulem odešli do Plzně. Malá Margit se pak dostala v roce 1939 v rámci záchranné akce sira Wintona do Velké Británie. Rodiče Irma a Julius byli deportováni do Terezína a následně do koncentračního tábora Malý Trostinec, kde byli zavražděni. Jejich syn Paul přežil koncentrační tábory Dachau a Buchenwald.

Do Mariánských Lázní přijede paní Karen Goodman a s ní 17 členů rodiny, společně potom uloží ve středu 30. října v 10 hodin před domem Magnet, na adrese Nerudova 250, kameny zmizelých, které budou vzpomínkou na jejich prarodiče a „zmizelé“ obyvatele města. V Mariánských Lázních to budou úplně první kameny zmizelých.

Slavnostní uložení “stolpersteine” doprovodí už tradičně krátké hudební vystoupení a modlitba.

Paměť národa