Pohonné hmoty začaly v Česku po třech měsících zdražovat

Zlevňování pohonných hmot v Česku se po zhruba třech měsících zastavilo. V uplynulém týdnu stoupla cena benzinu v průměru o 15 haléřů a nafty o 30 haléřů. Ve středu stál nejprodávanější Natural 95 v průměru 35,31 koruny za litr a nafta 33,75 koruny za litr.

Ilustrační foto Pixabay

Pohonné hmoty začaly v Česku po třech měsících zdražovat. Důvodem je konflikt Izraele s Íránem, který zdražuje a ropu, a navíc ještě oslabuje korunu

Zdražování pohonných hmot přitom v nadcházejícím týdnu ještě zrychlí. Lze čekat vzestup cen benzínu v rozsahu 30 haléřů na litr, o nafty půjde až přibližně padesátník. Nafta zdražuje výrazněji než benzín kvůli začátku topné sezóny. Využívá se totiž také vytápění, a to v podobě takzvané topné nafty, resp. topného oleje.

V posledních zhruba dvou týdnech došlo k výraznému zdražení ropy Brent, které je ještě výraznější po přepočtu do korun, a to kvůli znatelnému oslabení koruny vůči americké měně.  Ropa Brent za poslední dva týdny zdražila v dolarech o necelých sedm procent, v korunách pak o takřka deset procent.  Důvodem je růst napětí na Blízkém východě a možná tamní rozsáhlejší válka mezi Izraelem a Íránem, do níž by se mohly zapojit i Spojené státy.  Konflikt zvyšuje hrozbu výpadku dodávek ropy z blízkovýchodního regionu. Zároveň mezinárodní investory vede ke zbavování se rizikovějších aktiv typu české koruny a uchylování se do bezpečných útočišť typu amerického dolaru.

Růst cen ropy ovšem částečně koriguje situace v Číně, kde včera došlo k největšímu propadu akciového trhu za více než čtyři roky. Peking totiž nedostál očekávání trhu stran razance fiskální stimulace čínské ekonomiky. Bez ní nemusí druhé největší hospodářství světa dosáhnout cílovaného pětiprocentního růstu, což by ochromilo i vyhlíženou globální poptávku po ropě, jejíž je Čína vůbec největším světovým dovozcem.

Lukáš Kovanda, Ph.D. – Hlavní ekonom Trinity Bank