V Mariánských Lázních tento týden bude zahájen 19. ročník Mariánského podzimu. Mezinárodní folklórní festival plný tance, zpěvu a lidových řemesel se bude ve městě konat od pátku 19. do neděle 22. září a nabídne jako tradičně perfektní program plný hudby a tance.
Foto z minulého ročníku Mariánského podzimu
„Ve čtvrtek zahájíme již tradičně koštem vín v hotelu Villa Patriot,“ uvedla Kateřina Josefi, vedoucí pořádajícího souboru Marjánek. „V pátek bude první vystoupení v 15 hodin na kolonádě a od 16 hodin bude připravena obchůzka dudáků. Hlavní program v Městském divadle se uskuteční v 19.30 hodin,“ sdělila.
Sobota bude zahájena průvodem, který projde centrem města. Začátek naplánovali organizátoři v 10.30 hodin od hotelu Cristal. Odpoledne se mohou zájemci těšit na pestrý program na kolonádě.Ale také na Lesním mlýně Donbas, kde bude odpoledne patřit dětem. „Připraven budou tvořivé dílny i divadelní představení,“ doplnila Kateřina Josefi s tím, že nedělní dopoledne bude patřit společné snídani od 10 hodin na kolonádě a místní tanečníci by měli uzavírat celý festival v v 15 hodin na kolonádě.
Foto z minulého ročníku Mariánského podzimu
Folklorní festival se v Mariánských Lázních poprvé uskutečnil v roce 2004 jako nenápadná akce souboru Marjánek. Festival organizuje Folklorní soubor Marjánek z.s. za významné podpory Města Mariánské Lázně, Karlovarského kraje a mnoha dalších.
Foto z minulého ročníku Mariánského podzimu
O souboru Marjánek:
Počátky folklórního souboru Marjánek sahají do poloviny devadesátých let, kdy začínal jako dramatický kroužek v Mariánských Lázních pod vedením Mgr. Zdenky Bahledové, dnes Hurtové. Postupem času se orientoval na zpracování zvyků a obyčejů. Soubor pravidelně vystupuje při vánočních vystoupeních, během Velikonoc a při různých jiných příležitostech. Čím více se věnoval zpracování lidových tradic, tím více čerpal z folklórních materiálů z oblasti Chodska, které dříve sahalo nedaleko Mariánských Lázní. Oblečení neurčitého druhu vystřídal chodský kroj, české písně byly nahrazeny chodskými. Ke konci devadesátých let soubor vstoupil do Folklórního sdružení České republiky. V roce 2004 založil Občanské sdružení folklórní soubor Marjánek, které od roku 2005 pořádá mezinárodní folklórní festival. Od roku 2008 je soubor pod vedením Sandry Heřmanové, M.A. a Bc. Kateřiny Jandlové – Josefi.
Marjánek zpracoval vánoční pásmo a zvyky pod názvem: Cesta k Betlému a také velikonoční pásmo a zvyky, které představuje vždy během velikonoční neděle na Marjánkovském jarnění.
Počet členů souboru se pohybuje mezi 40 až 50 všech věkových skupin. Nejmladší vystupují pod názvem Malý Marjánek. Od roku 2004 soubor doprovází vlastní dudácká muzika, která hraje ve složení dudy, klarinety, housle, basa, vozembouch a fanfrnoch, a vede ji Mgr. Josef Babička. V roce 2014 muzika natočila druhé CD.
Soubor Marjánek je od roku 2005 hlavním pořadatelem mezinárodního folklórního festivalu Mariánský podzim, který probíhá vždy třetí víkend v září. Na festival jsou zvány soubory z České republiky i ze zahraničí. Vystoupení probíhají v divadle, na hlavní kolonádě, v pavilonech některých pramenů a na známých místech města. Součástí festivalu je samozřejmě i průvod městem.
Zdroj: Soubor Marjánek