Komorní hůrka se otevřela návštěvníkům

V rámci Evropských dnů kulturního dědictví se otevřela štola ve vyhaslé sopce, která se nahází nedaleko Františkových Lázní. Akci na Komorní hůrce si nenechalo ujít několik desítek lidí, pro které byla přichystána komentované prohlídka ve 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00.

Městské kulturní středisko Františkovy Lázně pozvalo všechny zájemce na jedinečné bezplatné komentované prohlídky vyhaslé čtvrtohorní sopky Komorní hůrky.

Komorní hůrka je malá. Její nadmořská výška je jen něco málo přes 500 m n. m., a přesto ji každý zná. Sopka vešla do vědeckého zájmu zejména v 19. století, kdy pomohla usmířit dva nesmiřitelné tábory vědců. Je to jediná sopka na světě, uvnitř které vznikla štola, aby se zjistil její původ a nehledalo se tam například drahé kamení.

 „Několik stovek metrů chodeb uvnitř tohoto malého vulkánu sloužilo k tomu, aby se potvrdilo, že se jedná o sopku. Nehledaly se tu diamanty, nebo zlato, ale fakt, že jde o sopku. Potvrzení magmatického původu inicioval básník a přírodovědec  Johann Wolfgang von Goethe.

Ten se však vykopání štol nedožil, zemřel dva roky předtím, než se ražba uskutečnila. Jeho přítel Kašpar Šternberk, který mu slíbil realizaci tohoto projektu, nakonec sbírkou potřebných prostředků skutečně nechal štoly vyrazit,“ konstatoval průvodce a kastelán hradu Seeberg Jan Buriánek.

Prohlídky okolí sopky byly zdarma a jejich součástí byl i vstup do štoly pod Komorní hůrkou, což představovalo výjimečnou příležitost nahlédnout do nitra tohoto geologického pokladu.

„Lidé se prošli v hloubce 10 – 15 metrů v podzemí, v chodbě, která má zhruba 30 metrů. Abychom se dostali k vykrystalizovanému sopouchu, potřebujeme ještě vykopat 10 metrů. Což by se dalo udělat za dva roky, až bude možné požádat o další dotaci,“ dodal Jan Buriánek.