Inspirativní, zajímavá a vizionářská. Taková byla podle účastníků první konference, kterou pořádala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) v rámci projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko. Řečníci z řad předních českých a německých odborníků mluvili nejen o samotné vodíkové technologii, ale také o konkrétních příkladech jejího využití v Karlovarském kraji a Bavorsku.
Foto: Krajská hospodářská komora
„Zásoby fosilních paliv se zcela prokazatelně tenčí. Události posledních let navíc ukázaly, jak je důležité myslet na energetickou bezpečnost, tedy zajištění stabilní, spolehlivé a dostupné dodávky energie, nezávislé na vnějších geopolitických a ekonomických vlivech. Hledání náhrady za fosilní paliva je nezbytné i kvůli změně klimatu a znečištění ovzduší. A vodík má velký potenciál jako čisté palivo, zejména pokud je vyráběn z obnovitelných zdrojů. Pro Karlovarský kraj by mohlo průkopnictví v této oblasti znamenat klíčovou příležitost k nastartování nového hospodářského rozvoje regionu,“ uvedl předseda představenstva KHK KK Tomáš Linda.
Petr Mervart, který je zmocněncem ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie, účastníkům konference představil vodíkovou strategii České republiky. Podle té je třeba podporovat výrobu a spotřebu vodíku zejména v průmyslových regionech. Právě tam se může dobře rozvinout v komplexní vodíkové hospodářství, které se pak může multiplikačními efekty šířit dále. Představil i plán, podle kterého by mohlo dojít k nasazení vodíkových vlaků na trati z Karlových Varů do Německa.
Nechybělo ani několik příkladů z automobilového průmyslu. Účastníky zaujala třeba prezentace Jana Edera ze společnosti Auto EDER, který se před časem rozhodl prodávat vodíkové vozy Toyota. Dobře ale věděl, že je musí umět také opravovat. Proto vybudoval první oficiální autoservis pro vodíková vozidla v Česku. „Tak jako je společnost Toyota inovačním lídrem v automobilovém průmyslu, a především ve využití vodíku, chce i naše společnost pomoci s aplikací moderního ekologického systému v Karlovarském kraji. Proto jsme už před dvěma lety v Karlových Varech vybudovali a zprovoznili servis osobních vozidel s pohonem na vodík – vodíkovou dílnu, která je prvním a jediným oficiálním vodíkovým servisem v celé České republice,“ řekl Jan Eder, ředitel společnosti Auto Eder. „Z hlediska rozvoje využití vodíku v naší společnosti jsme tak zatím realizovali první ze třech etap našeho plánu. Tou druhou bude realizace malého zdroje na výrobu zeleného vodíku s čerpací stanicí. Ve třetí etapě se pak zaměříme na aplikaci výsledků našeho vývoje v oblasti vodíkového hospodářství a vybudování edukačního střediska pro školení pracovníků IZS a servisů, kde se předpokládají opravy vodíkových vozů,“ popsal.
Posluchači se dozvěděli také podrobnosti o projektu, který se rozbíhá v Hranicích na Ašsku. Elektřinu z větrné energie a fotovoltaiky zde chtějí za pomocí elektrolýzy použít na výrobu vodíku. Ten bude následně tzv. blendováním dodáván do distribuční sítě do 360 odběrných míst. Na přimíchávání vodíku do plynového potrubí již byly připraveny místní domácnosti i firmy.
Velkým tématem pak byl světově ojedinělý projekt města Wunsiedel, které by se i díky vodíku rádo stalo energeticky nezávislé. Podle současného plánu mají do roku 2030 zajistit všechny energetické potřeby města výhradně jen udržitelné zdroje. Jak popsal Gerhard Meindl ze Stadtwerke Wunsiedel GmbH, městu se během let postupně podařilo vybudovat systém využívající různé zdroje obnovitelné energie, které se výborně doplňují a zajišťují stabilní dodávky energie. Projekt je jedinečný také v tom, že podporuje regionální ekonomiku. Finančně se do něj totiž mohli zapojit místní lidé a místní firmy.
Konference byla první z řady akcí o vodíkových technologiích, kterou KHK KK připravuje. „Projekt Vodíkový region Čechy & Bavorsko je zaměřen na přenos znalostí, informací, know-how, koncepční plánování a vytvoření okruhu aktérů, kteří mají zájem rozvíjet vodíkové hospodářství ve společném příhraničí,“ vysvětlil Richard Štěpánovský z KHK KK. „Projekt je spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG Česko – Bavorsko 2021 – 2027 a ze státního rozpočtu ČR,“ dodal.
Vedoucím partnerem projektu je Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, projektovým partnerem je Hochschule Hof a spolupracovat na něm bude i řada dalších subjektů, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Česká vodíková technologická platforma, z. s. (HYTEP), zemské okresy Neustadt an der Waldnaab, Tirschenreuth, Wunsiedel im Fichtelgebirge a Hof, dále také města Weiden a Hof. Projekt podporuje celá řada dalších subjektů, např. Karlovarský kraj, bavorské průmyslové a obchodní komory nebo místní akční skupiny.
HK