Další nešťastnice doplatil na svoji důvěru. Tentokrát je řeč o pětasedmdesátileté ženě z Aše, která uvěřila cizinci a přišla bezmála o půl milionu korun. Chebští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací.
Ilustrační foto
Podle policejního mluvčí Jakuba Kopřivy v průběhu roku 2022 se nyní pětasedmdesátiletá žena z Aše seznámila na sociální síti cizincem, který jí později uvedl, že je uvězněn ve státě sousedícím s Českou republikou a pomohlo by mu, kdyby za něj zaplatila kauci ve výši několika set eur. Žena tak nakonec učinila v první polovině ledna letošního roku, kdy požadovanou částku odeslala ze svého bankovního účtu.
„Následně byla žena z Aše telefonicky kontaktována ženou dosud neznámé totožnosti, která jí měla uvést, že platba neproběhla a že jí pomůže s tím, aby byla transakce úspěšně dokončena,“ sdělil mluvčí s tím, že pod touto smyšlenou legendou nakonec žena přiměla seniorku k tomu, aby jí ofotila občanský průkaz a do svého mobilního telefonu si nainstalovala aplikaci sloužící ke vzdálené správě. Tím dosud neznámí pachatelé získali přístup k jejímu telefonu a zejména k internetovému bankovnictví. V průběhu měsíce května letošního roku bylo bez vědomí pětasedmdesátileté ženy učiněno několik transakcí, kdy jí bylo postupně z účtu na různé zahraniční účty odčerpáno téměř 500 tisíc korun.
V případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
„Důrazně varujeme před podobným podvodným jednáním! Neinstalujte si do svých zařízení software pro vzdálený přístup! Podobného podvodného jednání evidují kriminalisté bohužel více,“ uvedl Jakub Kopřiva.