Zimní období se pomalu ale jistě blíží a s ním i někým více a někým spíše méně očekávaný sníh a mrazy. Tak či tak je nutné podotknout, že dříve či později se zima ukáže ve vší své kráse a zároveň i drsnosti. Právě její drsnost lze pocítit zejména ve spojitosti s bezpečností, ať už během běžného pohybu po ulicích či ve spojitosti s jízdou dopravními prostředky. Čím dál více řidičů řeší, jak je to s povinností zimních pneumatik. Někteří již přezuli a ti otrlejší možná stále čekají až na první mrazy a sníh. Pojďme si vyjasnit, jak to s povinnou zimní výbavou vlastně je.
Ilustrační foto Pixabay
Legislativa říká:
Dle § 40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
- Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
- Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka „Zimní výbava“, platí tato povinnost v uvedeném období vždy, bez ohledu na stav vozovky, tedy za každého počasí.
Přezout na zimní pneumatiky včas se rozhodně vyplatí. A to především kvůli skutečnosti, že za nízkých teplot, zimní pneumatiky lépe přilnou k povrchu vozovky. V případě vozidla, které je obuté do letních pneumatik, může být brzdná dráha na namrzlé vozovce až o čtvrtinu delší a navíc je vozidlo více náchylné k tzv. smyku.
Krom toho, že řidič v případě porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky může ohrozit svůj život a zdraví či život a zdraví jiných osob, hrozí mu navíc pokuta na místě až 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.
Karlovarští policisté dále upozorňují řidiče, aby zvýšili pozornost v úsecích komunikací, které jsou označeny směrovými sloupky modré barvy anebo modrými dopravními knoflíky, což je odrazka modré barvy umístěna u středové dělicí čáry vozovky. Takto jsou označena místa, kde může docházet k náhlé tvorbě námrazy či náledí. Zpravidla se jedná o mosty. Mezi rizikové úseky v Karlovarském kraji patří například dálnice D6, kde je velké množství přemostění. Mosty jsou nebezpečné v tom, že v chladném počasí vozovka promrzá jak svrchu, tak i zespoda. Námraza může překvapit řidiče i při průjezdu úsekem obklopujícím stromy a bujnou vegetací. Zejména při vjezdu do takovýchto míst nebo při výjezdu z nich. Je také třeba počítat s kluzkou vozovkou v důsledku spadaného listí ze stromů. Proto buďte při jízdě v tomto počasí opatrní a přizpůsobte tomu i rychlost vozidla.
kpt. Bc. Zuzana Churaňová