Lidé, kterým kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poklesl příjem, ale ne o tolik, aby jim vznikl nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), mohou Úřad práce ČR požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Tato podpora se týká i rodičů, jež s dětmi zůstanou doma na tzv. ošetřovném, podnikatelů, kteří museli omezit svoji činnost, a zaměstnanců na dohody o provedení práce či činnosti, kterým byl omezen výkon zaměstnání. Pomoc bude tedy připravena pro všechny, kteří vlivem omezení přišli o významnou část svých příjmů.
Foto: Ilustrační
MOP je dávkou nenárokovou a jednorázovou (tzn., na jednu žádost je možné poskytnout jednu dávku), je určena na jednorázové mimořádné výdaje nebo na překlenutí krátkodobé složité sociální situace. MOP může být poskytnuta pouze na pokrytí základních životních potřeb, mezi které v této situaci patří především živobytí (jídlo, pití, základní hygienické potřeby), nájem a služby spojené s bydlením,
internet a služby spojené s telefonováním. MOP však nelze hradit léky, dluhy, hypotéky, leasing, náklady spojené s podnikáním apod. Pomoc v oblasti podnikání je součástí jiných podpůrných opatření realizovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu či Ministerstvem financí.
Během mimořádných opatření se nebudou pro nárok a výši MOP detailně zkoumat sociální a majetkové poměry, ale bude se hodnotit příjem a dostupné finanční prostředky, které má žadatel a jeho rodina k dispozici na úhradu nezbytných výdajů.
Proto je nutné k žádosti doložit prohlášení o aktuálních příjmech a výpisy z bankovních účtů žadatele a členů rodiny, případně náklady na bydlení, bude-li žadatel a jeho rodina požadovat pomoc s úhradou nákladů na bydlení, případně další náklady (internet, služby spojené s telefonováním). Mezi příjmy, ke kterým se pro nárok a výši dávky přihlíží, patří zejména mzda, případné úspory, nemocenské
dávky včetně ošetřovného, důchody, podpora v nezaměstnanosti a další opakující se
dávky (např. rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení).
MOP může být poskytnuta v této situaci i vícekrát po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Musí se o ni ale každý měsíc písemně požádat na předepsaném formuláři, který lze nalézt ZDE.
MOP může pokrýt i situaci některých příjemců dávek státní sociální podpory (příspěvku na bydlení, přídavku na dítě) po dobu 2. kalendářního čtvrtletí, kdy se jim výrazně snížil jejich příjem, na což se bude reagovat až v 3. kalendářním čtvrtletí kvůli zpětnému posuzování.
Žádost o MOP není nutné odevzdávat osobně. Lze ji podat elektronicky na formuláři, a to bez zaručeného elektronického podpisu. Rovněž lze žádost o MOP zaslat v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem, nebo také i standardními způsoby, tzn. zasláním prostřednictvím pošty, vhozením do schránky umístněné obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, zasláním v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem nebo za užití datové schránky. Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci Úřadu práce ČR žadatele sami zkontaktují prostřednictvím telefonu, emailu, případně písemné výzvy. Do žádosti je ale nutné uvést telefonní a emailové spojení. Aby úředníci mohli ověřit totožnost žadatele, event. s ním projednat doložení dalších podkladů, je třeba reagovat na emaily obdržené z Úřadu práce ČR
i přijímat hovory z příslušných kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR. Obvykle začínají číslicí 950 … Tyto přijaté hovory nejsou zpoplatněné a nepřinesou tedy klientům žádné výdaje.
Další praktické informace pro občany jsou k dispozici na webových stránkách
Úřadu práce ČR – www.uradprace.cz.
Zdroj: MPSV