Francouzská čtyřspřeží ovládla CAI3* Nebanice 2014

Mezinárodní vozatajské závody CAI3* v Nebanicích u Chebu vyvrcholily v neděli 6. července překážkovými jízdami mezi kužely. V hlavní kategorii čtyřspřeží vybojoval dílčí prvenství Jiří Nesvačil junior, ale z celkového prvenství se radovali Francouzi.

Sebastien Mourier z Francie nastupoval do závěrečné fáze soutěže jako velký favorit, jelikož měl náskok více jak 10 bodů, což mu dovolovalo nejméně tři chyby. Dovolil si ovšem jen jednu, stejně jako jeho největší soupeři, a tak se mohl radovat z celkového prvenství, byť v samotném parkuru byl až jako třetí v pořadí. O necelou sekundu byl rychlejší Ireneusz Kozlowski z Polska a více jak tři sekundy ztrácel na Jiřího Nesvačila juniora. Ten v celkovém pořadí skončil až jako třetí – v těsném závěsu za druhým Francouzem Jerome Chezem. Nebýt jediného shozeného míčku na posledním průjezdu brankou, mohl být na stříbrné příčce on. „Samozřejmě ta jedna chyba mě mrzí, ale je to sport. Parkur byl hodně technicky náročný, a tak jsem s dnešním výsledkem spokojen,“ zhodnotil Jiří Nesvačil junior. Jeho bratr Radek skončil v celkových součtech na velmi slušné 5. pozici.

Velké očekávání panovalo v kategorii dvojspřeží, v níž po dvou soutěžních dnech vedl Martin Gössl. Závěr mu však vůbec nevyšel a o vítězství se připravil hned sedmi chybami a překročením časového limitu. „Dnes nám to bohužel nevyšlo. Už při opracování jsem cítil, že to není ono. Ale jdeme dál a budeme se snažit co nejlépe připravit na další důležité závody, kterými bude mistrovství České republiky,“ konstatoval Martin Gössl. Ten se 151,01 body skončil celkově druhý za Polákem Adrianem Kostrzewou. Třetí se umístil další polský reprezentant Rafal Wojtacha, za nímž skončila pro změnu česká vozatajka Kateřina Sklenská.

Soutěž jednospřeží se stala zcela rakouskou záležitostí. V konečném pořadí závodníci z této země vybojovali hned tři nejlepší pozice. Nejlepší parkur předvedl Isidor Weber, ale celkově skončil o necelý bod za Markuem Leitnerem. Desetinový odstup měl i třetí Rudolf Pirhofer, který se naopak v parkuru o prvenství připravil. Nutno však dodat, že hlavní favorit – Polák Bartolomiej Kwiatek se svým Lokanem pro jeho zdravotní indispozici do finálového dne nenastoupil. Musel se tak spokojit s 5. místem, jehož dosáhl se stájovou dvojkou Nigerem. Před ním se umístil jako čtvrtý jeho krajan Adrian Kostrzewa. Z našich účastníků mohl být nejvíce spokojen Tomáš Barták, jenž figuruje na 11. řádku výsledkové listiny. „Bohužel nám nevyšla úvodní drezura. Se sobotním maratonem jsem byl spokojen a ani parkur nedopadl nejhůře,“ prozradil Tomáš Barták, jehož absolutným vrcholem sezony by měla být účast na mistrovství světa.

Závody v Nebanicích u Chebu, které se konaly pod záštitou ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky, měly na programu ještě čtvrtou kategorii, a to čtyřspřeží pony. V ní se při parkuru již nic na průběžných výsledcích nezměnilo a zvítězil Wilheim Tischer z Německa, před dalšími dvěma Němci Reinerem Ochsem a Martinem Metznerem. 90minutový záznam CAI3* Nebanice odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v pátek 11. července od 18.15 hodin. Naplánováno je posléze ještě dalších pět repríz a pořad bude ke zhlédnutí po premiéře prostřednictvím internetového vysílání.