Závažný incident ze středy 20. května vyvolal v Chebu obrovskou vlnu pobouření. Neznámý vandal posprejoval červenou barvou symboly svastiky přes celé plochy výlohy potkávacího centra německé menšiny na náměstí a Komunitního a osvětového centra v chebském Špalíčku. Většina lidí je tímto činem hluboce otřesena a shoduje se, že takové projevy extremismu do naší moderní společnosti absolutně nepatří.
Foto ze sociální sítě O.Topinky
„Případem se intenzivně zabývají chebští kriminalisté, kteří událost prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu. Policie zároveň zjišťuje okolnosti incidentu i totožnost pachatele,“ uvedl Jakub Kopřiva, policejní mluvčí
K celé události se velmi ostře vyjádřil také Ondřej Topinka: „To jako vážně? Stáváme se oběťmi nenávisti, nebo už společnost pohltila úplně? Chtěl bych vidět toho blbce, který měl potřebu takto ‚umělecky exhibovat‘. Když si uvědomím, jaká nesnášenlivá vlna se v posledních dnech snáší kolem česko-německých vztahů, vyvstává mi na mysli, že z naší části – ne u všech – to smíření ani po 80 letech není. Možná i proto jsou potřebné diskuzní platformy pro debaty, společné aktivity a setkání mezi zástupci obou stran.
Foto ze sociální sítě O.Topinky
Mrzí mě, že je v přímém přenosu vidět, jak jednoduché je zasít do populace něco negativního, co ani nemusí mít reálný základ. Lidi, prosím, zkusme se opět vrátit k dialogům. Naučme se opět debatovat argumenty, ne emocemi. Musíme začít každý sám u sebe, jinak se v nenávisti utopíme. Pojďme i apelovat u našich volených zástupců, kteří jsou částečně viníky zasévání nenávisti mezi lidmi. Slušnost není slabost! Nenávist nepatří do společnosti!“
„Vedení města Chebu důrazně odsuzuje vandalský čin, ke kterému došlo dnes v noci. Na výlohy sídel Svazu Němců – region Chebsko a Komunitního osvětového společenství na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nasprejoval zatím neznámý pachatel nacistické symboly. Věříme, že se Policii ČR podaří pachatele brzy dopadnout a usvědčit. Zároveň se pracuje na tom, aby byly nacistické symboly z výloh co nejdříve odstraněny.“
Foto ze sociální sítě O.Topinky
