Podívejte se na videa, která mapují historii kláštera Milosrdných sester před jeho demolicí

Demolice chebského kláštera Milosrdných sester na Spáleništi začala před sedmi lety. Objekt, který byl v soukromých rukou, srovnali se zemí do dvou měsíců. Tehdejší myšlenka byla, že by na místě bývalého kláštera mohly vyrůst rodinné nebo bytové domy. Objekt byl dlouhodobě obýván bezdomovci a narkomany,  začala se z něj po městě šířit žloutenka*.

Velkorysý klášterní komplex o 800 místnostech začal sloužil kongregaci Milosrdných sester svatého kříže v roce 1933, 24. září byl vysvěcen. Od roku 1950 objekt využívala Pohraniční stráž. V roce 1990 byl klášter vrácen řádu.

Klášter byl obýván bezdomovci a narkomany  –  autor videa Milan Daněk

Ten ale na jeho rekonstrukci neměl peníze, objekt proto prodal. Od té doby začal komplex chátrat. Negativně se na stavu kláštera podepsali bezdomovci i vandalové. V budově také několikrát hořelo, větší požár vypukl 29. srpna 1997.V roce 2005 ho koupila zahraniční společnost. Oprava kláštera by ale byla tak náročná, že se nakonec společnost rozhodla ho zbourat.

 

*Od září 2014 se začaly na Chebsku objevovat jednotlivé případy virové hepatitidy typu A bez významnější epidemiologické souvislosti. Během prosince 2014 byl zaznamenán významný nárůst počtu případů a od ledna 2015 je výskyt virové hepatitidy A na Chebsku označován jako epidemie „KLASTER“. Během února 2015 byla infekce zavlečena i do okresu Sokolov a během března se objevily první případy i na Karlovarsku.

Požár chebského kláštera Milosrdných sester na Spáleništi – autor videa: Milan Daněk