Na zahradě chebské knihovny se bude Férově snídat

V sobotu 14. května se od 10:00 uskuteční na zahradě Městské knihovny v Chebu piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Cheb se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.

Foto: Archiv organizátorů

Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Foto: Archiv organizátorů

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Foto: Archiv organizátorů

Férová snídaně je největší česká akce na podporu pěstitelů ve světě. Dobrovolníci a dobrovolnice na více než stovce míst České republiky pořádají piknikový happening, aby ukázali svůj zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Férová snídaně se koná vždy na Světový den pro fair trade. V roce 2019 se na 193 místech republiky sešlo 8189 lidí. Letos budeme po dvou covidových letech opět piknikovat komunitně, v sobotu 14. května 2022!

Foto: Archiv organizátorů

„Přineste něco dobrého, o co se podělíte s dalšími lidmi, naším cílem je se opět potkat, společně posnídat, popovídat, mít radost ze života a kromě dobrého jídla a dobré společnosti Vás čeká doprovodný program. Těšíme se na Vás, zástupci Hospice Sv. Jiří a Městské knihovny Cheb.“

Akce se koná v Česku již po jedenácté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Chebu proběhne Férová snídaně

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 míst. V roce 2019 se už na 193 místech republiky sešlo 8189 lidí. Po dvou covidových na setkávání omezených ročnících, se můžeme letos potkat opět na komunitním pikniku. Osobně mě těší, že o výrobky vypěstované za férových podmínek je u nás stále větší zájem, přináší to reálný dopad na životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů,“ uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Kontakt na organizátora:

Hospic Sv. Jiří, o.p.s., Alena Votavová, DiS.

736 432 911, hospic@hospic­cheb.cz