V Západočeském divadle vypukne vzpoura robotů. Premiéra je naplánována na sobotu

Druhou premiérou letošní Sezóny velkých okamžiků lidstva bude tuto sobotu klasické vědeckofantastické drama Karla Čapka R.U.R., díky kterému čeština obohatila všechny světové jazyky výrazem pro umělého pracovníka. Premiéra je na programu Západočeského divadla v Chebu v sobotu 19. října od 19 hodin. Nejbližší reprízy uvidí diváci ve středu 23. října a ve čtvrtek 7. listopadu od 19 hodin, případně v úterý 22. října a ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin.

Video a foto: Milan Daněk

Čapkova hra už v roce 1920 varovala před možným zneužitím vědeckého pokroku.

V Chebu se ovšem bude tato slavná hra uvádět s podtitulem „komedie o zániku lidstva“, což prozrazuje, že režisér Zdeněk Bartoš se svým týmem posílil komediální prvky textu. Výsledkem by měla být vtipná moderní komedie s myšlenkovým přesahem, místy připomínající akční snímky Quentina Tarantina. Největším nepřítelem člověka zde nejsou roboti, ale samotní lidé se svými ideály a obrovskou schopností sebedestrukce.

Video a foto: Milan Daněk

Režisér Bartoš do hlavních rolí obsadil Vuka Čelebiće, Jindřicha Skopce, Jana Hannyho Firlu, Pavla Marka, Davida Beneše, Radmilu Urbanovou, Magdalénu Hniličkovou a Petra Németha. Poprvé se představí nové posily chebského souboru Daniel Mišák a Soňa Křepelová (v alternaci s Karolínou Jägerovou). V menších rolích umělých lidí uvidí diváci mezi jinými studenty chebského gymnázia.

Scénu pro R.U.R. navrhla Lucia Škandíková, autorkou kostýmů je Tereza Kopecká. Hudbu složil Matěj Kroupa, videoprojekce natočil Matyáš Fára a dramaturgie se ujala Martina Pokorná.