V Lubech bude zahájena výstava jedinečné sbírky hudebních nástrojů

Karlovarský kraj před časem odkoupil unikátní sbírku strunných hudebních nástrojů, aby ji zachoval pro obyvatele regionu, jehož historie je s výrobou hudebních nástrojů úzce spjata. Ve spolupráci s Muzeem Cheb a s městem Luby představí v sobotu 21. září 2019 unikátní kolekci veřejnosti.

„Sbírka strunných nástrojů z 19. a 20. století je pozůstatkem původní německé vzorkovny utvářené houslařskými firmami působícími v Lubech a okolí. Její hodnota byla vyčíslena na 4, 7 milionu korun a já se velmi těším, až expozici uvidí návštěvníci z města a z celého regionu. Vernisáž výstavy začne ve 14 hodin v prostorách obřadní síně a výstavních prostorách Městského úřadu v Lubech. Výstava bude v tento den přístupná až do 17.30 hodin,“ vysvětlila náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová.  Informace k otevírací době expozice i v dalších dnech pak zájemci najdou na internetových stránkách Muzea Cheb.

Zahájení vernisáže se ujme kytarista Lukáš Sommer, jehož kariéra strmě stoupá a který s kytarami české firmy Strunal Schönbach sklízí úspěchy po České republice, ale i po světě.

V nejbližších měsících jej čeká sólové vystoupení v Carnegie Hall. V rámci expozice bude zajištěn doprovodný kulturní program pedagogů základních uměleckých škol – Jany Cenknerové (housle) ze Základní umělecké školy Jindřicha Jindřicha v Chebu a Andrey Kraftové (kytara) ze Základní umělecké školy Roberta Schumanna v Aši.

Karlovarský kraj se vernisáží výstavy připojí k celodenní akci pořádané společností Strunal Schönbach s názvem „Slavnosti hudby Strunal Schönbach“, jež se bude konat nejen v areálu společnosti po celou sobotu od 10 do 19 hodin. Zájemci o komentovanou prohlídku závodu Strunal Schönbach, kteří chtějí poznat tradiční ruční řemeslnou výrobu strunných nástrojů, si prohlídku mohou užít od 10 do 15 hodin.

Důstojným završením celého dne pak bude večerní koncert Lukáše Sommera s kytaristou Alexem Alcarazem Fernandezem z Filipín v kostele svatého Ondřeje od 17.30 hodin.