Dobrovolní hasiči ze Skalné jsou ve sběru starých spotřebičů nejaktivnější v Karlovarském kraji

Dobrovolní hasiči z Karlovarského kraje významně pomáhají se sběrem a recyklací vysloužilých spotřebičů, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 jich kolektivnímu systému Elektrowin v rámci projektu Recyklujte s hasiči předali na 9 362 kusů. Nejúspěšnějším sborem zaregistrovaným v projektu byl ten ze Skalné v okrese Cheb.

Na první desítku dále dosáhly SDH Chodov, SDH Drmoul, SDH Dolní Žandov, SDH Vojkovice, SDH Vintířov, SDH Horní Blatná, SDH Kraslice       , SDH Oloví a SDH Otročín.

Hasiči v Karlovarském kraji uskutečnili za devět let fungování projektu 226 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu za to získali přes pět set padesát tisíc korun.

„Když jsme se dozvěděli o programu Recyklujte s hasiči, rozhodli jsme se připojit také,“ potvrzuje zástupkyně vítězného sboru Kateřina Došková a dodává: „Výnosy jsou použity na činnost mládeže, neboť výjezdová jednotka sboru je u nás dostatečně podporována městem.“

Sběr elektroodpadu hasiči ze Skalné pravidelně vyhlašují. „Dny sběru vysloužilých elektrozařízení pořádáme při sběrech objemného komunálního odpadu, který je u nás pravidelně 2x do roka (na jaře a na podzim). Spoluobčané jsou rádi za pomoc, a to především starší občané, kterým pomáháme s vystěhováním velkých spotřebičů. Zastupitelstvo nás také podporuje. Mladí dorostenci a noví členové jednotky samozřejmě pomáhají se sběrem elektroodpadu,“ popisuje Došková.

Mezi vysbíranými spotřebiči se objevily i zajímavé perličky: při sběrech se nalezlo několik kusů starých spotřebičů, např. lednice, pračky, rádia. Byly věnovány do muzea Traktor klubu ve Skalné, kde vystavují mimo zemědělské techniky také historické předměty používané na venkově i v běžných domácnostech. Sbor ve Skalné má v současnosti 104 členů, aktivní je zásahová jednotka. Zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči doporučují jeho zástupci i kolegům z dalších sborů, jejich radou pro začátek je dohoda s vedením obce.

„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

„Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat,“ zdůrazňuje Aulický.