Využili důvěřivosti muže a obrali ho o desítky tisíc korun

O bezmála padesát tisíc korun přišel dvacetiletý muž z Karlových Varů, který byl důvěřivý. Sjednával si internetové bankovnictví před dalším mužem, který si však zapamatoval přihlašovací údaje. Ten nelenil a dohodl se s dalšími dvěma kumpány, že by si mohli přilepšit. Od myšlenky nebylo daleko ke skutku. Teď by mohl trojlístek nepoctivců prožít v případě odsouzení až dva roky za mřížemi.

Karlovarští kriminalisté zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku 20, 24 a 20 let, které obvinili ze spáchání přečinu podvod ve formě spolupachatelství.

„Podvodného jednání se měli dopustit tito tři muži koncem února 2019 v Karlových Varech,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová. „Po předchozí vzájemné domluvě využili důvěřivosti poškozeného 20letého muže, který toho dne před jedním z obviněných mužů sjednával zřízení internetového bankovnictví. Přihlašovací údaje k účtu si jeden z obviněných mužů měl zapamatovat a následně se měl díky poskytnutým mobilním datům od 24letého spolupachatele k účtu přihlásit. Vzápětí měl zadat příkaz k převodu finanční hotovosti. Autorizoval jej zadáním správného potvrzujícího kódu, který poskytl nevědomky sám poškozený. Jeden z obviněných mužů měl svou platební kartu s převedenými penězi poškozeného předat svému spolupachateli. Ten z bankomatu provedl výběr převedených necelých 50 000 korun, které si měli následně rozdělit,“ upřesnila.

Upozornění:

Z bezpečnostních důvodů, zejména s ohledem na prevenci případného zneužití, doporučují policisté zřizovat či spravovat svůj účet a internetové bankovnictví ze svého mobilního zařízení či počítače, a to v soukromí. Nesdělujte v žádném případě PIN kód jiné osobě a nemějte jej napsaný u kreditní karty v peněžence.