Jedou na kolech přes republiku. Pomáhají nemocným dětem

Letošní, již 10. ročník charitativní akce – veřejné cyklotour na pomoc onkologicky nemocných dětí, je odstartován. Desítky cyklistů vedených velocipedistou Josefem Zimovčákem vyrazily ve středu 29. května v pravé poledne z Aše. Mezi účastníky nechyběl jeden z nejznámějších chirurgů profesor Pavel Pafko, a významný český kardiochirurg profesor Jan Pirk. Cyklisté ujedou téměř 1300 kilometrů. K pelotonu se aspoň na jednu etapu či její část může přidat každý, kdo chce podpořit dobrou věc. Ani sportovci z Chebska se nenechali zahanbit a přidávali se. Organizátoři myslí také na bezpečnost cyklistů a tak se k tour může připojit jen ten, kdo pojede v ochranné helmě.

Foto: Mezi účastníky nechyběl jeden z nejznámějších chirurgů profesor Pavel Pafko

Více fotografií z akce zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/5342390

Peloton odstartoval v Aši a první zastávku měl na chebském náměstí, kde se přítomní mohli seznámit s projektem Na kole dětem, přispět na dobrou věc nebo přidat k účastníkům. Konec středeční etapy naplánovali organizátoři do města Sokolov.

Během předchozích devíti ročníků se díky dobrovolným příspěvkům či prodejem výrobků s logem cyklotour podařilo na podporu onkologicky nemocných dětí vybrat už 12,5 milionu korun. Bližší informace najdete na webu www.nakoledetem.cz.

Akce se zúčastnil také významný český kardiochirurg profesor Jan Pirk

Více fotografií z akce zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/5342390

Josef Zimovčák

Na začátku 90. let se svezl na historickém vysokém kole, a to mu změnilo (alespoň částečně) život.

A protože všechno, co dělá, dělá naplno, stal se v průběhu let nejznámějším jezdcem na tomto stroji. Začal se spolupracovníky vyrábět repliky historických kol, ale hlavě – začal lámat rekordy a naplňovat zdánlivě nesplnitelné cíle:

-je držitelem světového rekordu na 24 hodin (522,504 km, Brno, 1996)

-přejel USA od západu na východ (4356 km za 27 dnů, 1998)

-projel Tour de France v režimu profesionálů (2005)

-Giro d´Italia v režimu profesionálů (2006)

-La Vuelta v režimu profesionálů (2007)

-je desetinásobným mistrem světa na různé vzdálenosti

V roce 2008 absolvoval RI Okna Tour 2008, kdy během 21 etap objel republiku (2840 km)

V roce 2013 absovoval 2. polovinu Tour de France opět v režimu profesionálů (den před pelotonem)

V roce 2014 absolvoval 7 závěrečných, převážně alpských etap Giro d´Italia (den před pelotonem)

V roce 2010 založil Cyklotour Na kole dětem a v roce 2018 chystá již její 9. ročník

Josef Zimovčák prostě nemůže vysoké kolo odložit. Vlastně může – když opravdu musí. V roce 2006 těsně před cílem zastavil a skončil, když se dozvěděl, že se jeden z jeho doprovodných vozů stal účastníkem dopravní nehody, při níž zahynul motocyklista. Za tento krok byl oceněn českou cenou Fair Play.

Jezdí pro radost svoji i přátel, kteří ho doprovázejí, těch, kteří se třeba jen na kousek přidají, i těch, kdo ho jen sledují, nebo kolem nichž projede.

Ani v roce 2009 nezůstal doma. Vydal se do Bruselu, kde v první polovině toho roku vlála česká vlajka na pomyslně nejvyšším stožáru. V roce 2010 založil nadační fond a poprvé uskutečnil jízdu Na kole dětem-Na bicykli deťom, aby podpořil léčbu onkologicky nemocných dětí. Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk, říká české rčení. Aby se z pomoci stal zvyk, zorganizoval akci v červnu 2011 podruhé, nevynechal ani v letech dalších. Nyní již připravuje 9. ročník na rok 2018.