Na festivalu uvedou premiéry nejen českých snímků v nesoutěžní části hlavního programu

Ve světové premiéře se v Karlových Varech na Mezinárodním filmovém festivalu představí celovečerní hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška Staříci. Dramatický snímek nabídne příběh dvojice politických vězňů v pokročilém věku, kteří se vydávají v obytném voze na cestu mající jediný cíl – najít a zabít bývalého komunistického prokurátora, jenž poslal na smrt elitu národa. Ve svérázné road-movie excelují Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička. Diváci také budou moci zhlédnout dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Představeny budou i dvě epizody ze špionážního dramatu Bez vědomí Ivana Zachariáše. Diváci se mohou těšit například i na Zánik samoty Berhof.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary – film Staříci

Po úspěšné premiéře na festivalu v Cannes bude vůbec poprvé v Čechách uveden dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Neméně uznávaná ikona české dokumentaristiky Olga Sommerová nabídne karlovarskému publiku ve světové premiéře portrét další klíčové osobnosti tuzemské kultury ve snímku Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

V exkluzivní předpremiéře představí Ivan Zachariáš první dvě epizody ze šestidílného špionážního dramatu Bez vědomí natočeném v produkci HBO Europe, v hlavních rolích s Táňou Pauhofovou, Hattie Morahan (Kráska a zvíře) a Davidem Nyklem (Hvězdná brána). V Karlových Varech se uskuteční i světová premiéra dlouho očekávaného celovečerního debutu Martina Krejčího Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera. Natočil jej v americké produkci a jedné z klíčových rolí se ujal John Turturro.

Letošní laureát Ceny prezidenta MFF KV, význačný kameraman Vladimír Smutný si jako ukázku své tvorby vybral dobové drama Jiřího Svobody Zánik samoty Berhof (1983), natočené podle předlohy Vladimíra Körnera.

Austrálii bude v nesoutěžní části hlavního programu reprezentovat evropská premiéra snímku Mystify: Michael Hutchence, dokumentární cesta do komplikovaného vnitřního světa charismatického frontmana australské rockové skupiny INXS.

HLAVNÍ PROGRAM – MIMO SOUTĚŽ

Mystify: Michael Hutchence / Mystify: Michael Hutchence / Mystify: Michael Hutchence
Režie: Richard Lowenstein
Austrálie, 2019, 108 min, Evropská premiéra

Dokumentární cesta do komplikovaného vnitřního světa Michaela Hutchence, charismatického frontmana australských INXS, jejichž popularita dosáhla vrcholu na přelomu 80. a 90. let. Richard Lowenstein elegantně proplétá rodinné archivy, zprávy z médií i záznamy z koncertů s unikátními výpověďmi blízkých, kolegů, přátel nebo životních partnerek, jimž jediným slavný zpěvák odhalil své pravé já.

Staříci / Old-Timers / Staříci
Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Česká republika, 2019, Světová premiéra

Vlastovi a Tondovi již nezbývá mnoho let života, mají však před sebou jeden důležitý úkol – vypátrat a zabít komunistického prokurátora, který je v 50. letech odsoudil k trestu. Atypická road movie o dvojici bývalých politických vězňů, kteří se navzdory všem omezením a překážkám bijí za spravedlnost.

The True Adventures of Wolfboy / The True Adventures of Wolfboy / Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera
Režie: Martin Krejčí
USA, 2019, 98 min, Světová premiéra

Paul, hrdina netrpělivě očekávaného celovečerního debutu Martina Krejčího, natočeného v americké produkci, vyrůstá s otcem. Získat přátele je pro něj prakticky nemožné, od narození se od vrstevníků drasticky odlišuje – trpí nemocí zvanou hypertrichosis, jeho tělo včetně tváře pokrývá husté ochlupení. Hnán snahou získat odpovědi na nevyřčené otázky se v den svých třináctých narozenin Paul rozhodne vyhledat matku

ZVLÁŠTNÍ UVEDENÍ

Bez vědomí / The Sleepers / Bez vědomí
Režie: Ivan Zachariáš
Česká republika, 2019, 120 min, Světová premiéra

Říjen 1989. Houslistka Marie a její politicky angažovaný manžel Viktor se po dvanácti letech vracejí z londýnského exilu. Nevydali se však do předrevolučního zmatku až příliš bezhlavě? Komunisté jsou totiž stále u moci, a tak může komplikovaná disidentská minulost vyústit v nemilé následky… První dvě části šestidílné špionážní minisérie HBO Europe uvádí MFF KV v exkluzivní předpremiéře.

Forman vs. Forman / Forman vs. Forman / Forman vs. Forman
Režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna
Česká republika, Francie, 2019, 78 min

Film Forman vs. Forman je mimořádně ucelený portrét českého oscarového režiséra, unikátní svou důmyslnou střihovou skladbou, čerpanou z jiných materiálů i dosud neznámých záběrů z archivů jeho přátel a spolupracovníků. Při natáčení i v rozhovorech uvažuje tvůrce nad tématem svobody a jejího omezení.

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát / Jiří Suchý – Tackling Life with Ease / Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
Režie: Olga Sommerová
Česká republika, 2019, 104 min, Světová premiéra

Jiří Suchý. Divadelník, hudebník, básník, spisovatel, grafik, sběratel, občan. Jedna z klíčových osobností tuzemské kulturní scény posledních šesti desítek let a neúnavný bojovník za zvelebování českého jazyka. Dokumentární film Olgy Sommerové je portrétem umělce a člověka, portrétem doby.

Zánik samoty Berhof / The Downfall of the Secluded Berhof / Zánik samoty Berhof
Režie: Jiří Svoboda
Československo, Polsko, 1983, 98 min

Je neklidná doba těsně po válce a na samotu v horách u německých hranic, kde je po smrti matky dívka Ulrika odsouzená žít se svým surovým otcem, vtrhne německá jeptiška se třemi mladými vojáky wehrmachtu, které chce za každou cenu dostat domů. Drama, v němž se střetnou různými okolnostmi deformované charaktery, silně zaujme promyšleně střídmou režií, mistrovskou gradací napětí a sugestivní kresbou ponuré atmosféry.