V únoru začíná postupné stěhování obyvatel chebského Domova pro seniory v Dragounské ulici. Uskuteční se ve spolupráci s rodinami klientů za pomoci hasičů a záchranky

Od 4. února 2019 se začnou klienti Domova pro seniory v Dragounské ulici v Chebu stěhovat do Domova pro seniory Skalka. Pokračuje tak záměr kraje sloučit oba domovy a přemístit obyvatele z Dragounské ulice do moderních prostor SKALKY. Kraj proto uspořádal další setkání s klienty a rodinnými příslušníky, aby je informoval o všem potřebném. Už během těchto dnů mohou rodiny postupně přemístit osobní věci klientů do nových pokojů.

Ke stěhování dojde ve dnech 4. 2., 6. 2., 8. a 11. 2. 2019. Postupně se přemístí lidé z jednotlivých pater DPS v Dragounské ulici. O přesných termínech jsou oni i jejich rodinní příslušníci podrobně informováni. Přesun se týká 59 obyvatel Domova. Zbylých pět klientů zůstává zatím v Domově v Dragounské ulici, do doby jejich stěhování budou mít veškerou potřebnou péči. S klienty i jejich rodinami se bude jednat o jejich budoucím přesunu. „Samotný nynější přesun bude zajištěn pomocí Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby, která bude převážet imobilní klienty. Hasiči si vezmou na starost převoz osobních věcí a budou mikrobusem vozit ostatní lidi. Zaslechl jsem i zvěsti, že si tímto způsobem budou složky Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje nacvičovat evakuaci. Chtěl bych všechny ujistit, že jde o nezištnou pomoc profesionálů, která vznikla dohodou s Hasičským záchranným sborem, a doufám, že to u klientů nevyvolá zbytečné obavy. Všichni se budeme snažit o to, aby přesun proběhl bez problémů a aby lidi co nejméně zatěžoval. Osobně bych byl velmi rád, kdyby si v novém domově rychle zvykli a byli tam spokojení,“ uvedl náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Lidé z Domova v Dragounské ulici budou mít v DPS SKALKA k dispozici kompletně vybavené pokoje a moderní zázemí. „U nás na ně čekají pokoje vybavené elektrickým polohovatelným lůžkem, nábytkem včetně seniorského křesla, malou kuchyňskou linkou. Každý pokoj má toaletu a koupelnu upravenou pro lidi s pohybovými problémy. Všem znovu vysvětlíme základní věci, které se týkají stravování, pohybu po domově, možností využití volného času. Až se zabydlí, věřím, že u nás najdou i nové přátele, “ vysvětlila ředitelka DPS SKALKA Alena Samuelová.

Ke sloučení obou domovů kraj přistoupil především z toho důvodu, že chtěl napravit nerovnoměrné rozdělení počtu lůžek v domovech pro seniory v okrese Cheb,  kde je celkem 464 lůžek v 9 domovech, v okrese Sokolov, kde je celkem 204 lůžek ve 3 domovech, a v okrese Karlovy Vary, kde je celkem 205 lůžek v 6 domovech, a přitom zde žije nejvíce osob vysokého věku. „Chápu, že náš záměr zneklidnil mnohé občany města Chebu. V Domově SKALKA však čeká na klienty z Domova v Dragounské ulici komfortní a důstojné prostředí. Chtěl bych velmi poděkovat panu starostovi a panu místostarostovi Chebu za spolupráci a vstřícný přístup. Těší mě, že město využije volné prostory k poskytování sociálních služeb, nikoliv k tomu, aby z domu v Dragounské ulici byla například ubytovna,“ dodal náměstek hejtmanky.

Vedení města požádalo, aby mu kraj bezplatně převedl současné vybavení domova, které nebude zapotřebí ani na SKALCE, ani v jiných zařízeních. Místostarosta města Cheb Jiří Černý upřesnil: „Sedmipodlažní dům Dragounská 12 patří do majetku města. To by tady chtělo postupně vybudovat centrum sociálních služeb, které město provozuje. Do budoucna by se sem tak mohly přesunout i zbývající služby ze zařízení Mája či kanceláře městské příspěvkové organizace Správa zdravotních a sociálních služeb, uvažuje se rovněž o vzniku domova se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou chorobou a podobnými onemocněními.“