Proti klíšťové encefalitidě se očkuje celý rok. Klíště nemá diář s vyznačením sezóny

Klíšťová encefalitida je závažné infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Česká republika má dlouhodobě jeden z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy v Evropě, přesto se ochrana populace očkováním před touto nemocí výrazně nezvyšuje. Klíšťová encefalitida se na člověka přenáší ze zvířat, především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumace syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poraněním při odstraňování klíštěte domácímu zvířeti.klíště-ilustr

„Pozdní odhalení klíšťové encefalitidy nebo její komplikovaný průběh může zanechat trvalé následky – chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a schopnosti soustředit se, sníženou výkonnost, deprese či obrnu končetin. Nejvhodnější ochranou před tímto onemocněním je očkování. Doporučuje se zejména lidem, kteří se pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné procházky – zahrádkářům, turistům, rybářům, houbařům, vodákům, cyklistům, majitelům psů a koček. O očkování by měli přemýšlet především senioři, u nichž bývá průběh nemoci vážnější a hrozí u nich vyšší riziko trvalých následků,“ upřesnila Michaela Zajíčková z Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.

Očkování proti klíšťové encefalitidě nepatří mezi povinná očkování, většina zdravotních pojišťoven na něj ale přispívá. Očkovací látka se aplikuje ve 3 dávkách, přičemž dostatečná ochrana nastupuje až 14 dní po aplikaci druhé dávky. Mezi jednotlivými dávkami je nutné dodržet doporučený odstup. Přesto, že se očkuje celoročně, doporučuje se zahájit očkování před nástupem aktivity klíšťat. Předpověď je vydávána každé pondělí a čtvrtek Českým hydrometeorologickým ústavem ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Webový odkaz je k dispozici na stránkách Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje (www.khskv.cz).

Očkování je možné v ordinacích praktických lékařů a v  očkovacích centrech.

Seznam očkovacích center v Karlovarském kraji:

CHEB:

ImunoSantana s.r.o.
Vila Flora, Májová 19, 350 02 Cheb

Ordinační hodiny – pondělí, středa, čtvrtek – 8.30 – 15.30 hodin

úterý   8.30 – 17.00 hodin

pátek   8.30 – 12.30 hodin

Telefon:  354 432 704

SOKOLOV:

Očkovací centrum Sokolov, provozovatel ZÚ se sídlem v Ústí n/L
nábřeží Petra Bezruče 430, Sokolov
Ordinační hodiny – pondělí 14.00 – 18.00 hodin
Telefon: 725 323 338 – v ordinačních hodinách

KARLOVY VARY:

Centrum cestovní medicíny Karlovy Vary
Budova infekčního oddělení nemocnice Karlovy Vary
Bezručova 19
Ordinační hodiny – čtvrtek 13.30 – 17.30 hodin
Objednání na tel.: 353 115 302, 303

AVENIER – Centrum očkování a cestovní medicíny

  1. G. Masaryka 623/12, Karlovy Vary

Ordinační hodiny pondělí – čtvrtek 14.00 – 19.00 hodin

Telefon: 800 123 321

www.ockovacicentrum.cz