Celkem 78 % Čechů by se kvůli Vánocům nikdy nezadlužilo. Za dárky nejčastěji zaplatíme tři až sedmi tisíc korun

Tři až sedm tisíc korun. Právě tolik jsou Češi nejčastěji (45 %) ochotni utratit za vánoční dárky. Na dárky si ale půjčují neradi, celkem 78 % dotázaných tvrdí, že by se kvůli Vánocům nikdy nezadlužilo. Vánoční útrata vystačí na dárky pro čtyři až osm lidí, největší část výdajů připadne na hračky pro děti, což potvrzuje 37 % Čechů. Údaje vyplývají z průzkumu agentury NMS Market Research.Na-Seebergu-ožily-staré-vánoční-zvyky

Vánoce jsou v Česku nejnákladnějším svátkem, jen za dárky ve 45 % případů pravidelně každý utratíme tři až sedm tisíc korun, téměř čtvrtina Čechů uvádí dokonce částku vyšší. Velké vánoční výdaje jsou typické zejména pro lidi ve věku 35 – 44 let, kde nadpoloviční většina utratí za dárky víc než pět tisíc korun. Není žádným překvapením, že s rostoucím platem roste i útrata za obdarování blízkých. 34 % Čechů s příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně utratí za dárky přes sedm tisíc.

Češi a půjčky na dárky

Ano, několikrát jsem si půjčil 3 %

Ano, výjimečně 4 %

Ne, ale do budoucna nevylučuji 15 %

Ne, nikdy bych si nepůjčil 78 %

Peníze utrácí Češi nejradši za členy rodiny, zejména za dárky pro děti, to tvrdí 37 % respondentů. Dětem dopřávají častěji ženy než muži (45 % x 30 %). Muži zase více než ženy utrácí za své druhé polovičky. Za všechny příbuzné rovnoměrně pak zaplatí asi čtvrtina dotázaných. Ženy zároveň kupují dárky většímu počtu lidí, téměř čtvrtina žen dává „něco“ k Vánocům devíti a více blízkým, naopak téměř čtvrtina mužů kupuje nanejvýš třem.

„Pozitivní zprávou je, že se Češi kvůli nákupu dárků nechtějí zadlužovat. Tento názor sdílí více než dvě třetiny respondentů (78 %),“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research. Dalších 15 % dotázaných pak uvádí, že si sice ještě nikdy na dárky nepůjčilo, ale do budoucna to nevylučují. Pravděpodobnost zadlužení klesá spolu s věkem i s dosaženým vzděláním, zatímco se základním vzděláním by si nikdy nepůjčilo „jen“ 75 %, s vysokoškolským vzděláním je toto číslo už o 10 % vyšší.

Kolik dárků Češi dostávají

Typický Čech nejčastěji dostane dva až pět dárků (66 %), víc než pět balíčků pak pod stromečkem najde jen 27 % z nás a pouze jeden dárek si rozbalí 7 % obyvatel republiky. Ženy jich pravidelně dostávají více než muži. S věkem pak počet obdržených dárků klesá.

Být z Prahy se vyplatí, právě Pražáci mají totiž nejštědřejší Vánoce. Více než čtyři dárky zde dostanou tři čtvrtiny (75 %) obyvatel, ve zbytku Čech a na Moravě dostává tolik jen 60 % lidí. Cena dárku důležitá není, podstatná je pro nás hlavně radost, kterou přinesou. Tak hodnotí dárky 45 % dotázaných.

*Průzkumu se zúčastnilo 500 respondentů z celé České republiky. Sběr dat proběhl v listopadu 2017.