Jarmark radosti přinesl i milá setkání

Křest kalendáře, setkání se známou spisovatelkou, výtvarné dílny nebo možnost nechat se vyfotit v zimních dekoracích. Tohle a mnohem víc nabídl již tradiční Jarmark radosti v Chebu.

Jarmark radosti probíhal v sobotu 12. prosince 2015 již podeváté a jeho návštěvníci si mohli užít tradiční i nové radosti v prostorách Vyšší odborné školy (SZŠ VOŠ Cheb) na Májové ulici.

Po roční pauze opět vyšel „Obrázkový básničkový kalendář“, tentokrát plně v autorství Františky Barborky Pošmourné a studentů Vyšší odborné školy (SZŠ a VOŠ Cheb). Františka byla na křestu kalendáře osobně přítomna a zájemců věnovala svůj autogram i do své knihy Deníky vydané v minulém roce. Křest kalendáře doplnilo živé vystoupení mladičkých zpěvaček „Rebelky“ z Plané u Mariánských Lázní.

K tradičním  jarmarkovým radostem patří vyhledávaný fotoateliér, který byl letos plný sněhových vloček, a návštěvníci ho opravdu hojně využívali. Tradiční bylo také domácí občerstvení, které chystají a dodávají dobrovolníci. Dětský koutek se spoustou zábavy, dílen i malováním na obličej nabídl nově rodičům kávu za asistence mladého baristy. Mezi vyhledávané služby patřil také „zkrášlovací salón“ nejen pro dámy.

Mezi novinky letos organizátoři počítají vánoční bar s lahodnými koktejly a palačinky s domácími džemy, které jsou z kulinářských dílen pedagogů chebské VOŠ.

O velké překvapení Jarmarku se svojí návštěvou postarala známá spisovatelka Iva Pekárková, která Komunitnímu osvětovému společenství věnovala devět svých knih. Výtěžek z prodeje knih byl věnován na humanitární pomoc na ostrově Lesbos lidem prchajícím před válkou.

Jarmark nabídl několik výstav dotýkajících se aktuálního tématu lidí na útěku:

  1. výstava „Vidím, cítím“ složená z kreseb dětí, které spolu se svými rodiči putovaly do Evropy Balkánskou cestou
  2. výstava Lidé na cestě, která stručnou a přehlednou formou shrnuje širokou problematiku migrace
  3. výstava fotografií dobrovolníků, kteří osobně pomáhali uprchlíkům na Balkáně a v Řecku.

V dílnách si lidé mohli vytvořit papírové anděly, ozdobit perníčky, namalovat sádrové vánoční ozdoby, vytvořit vánoční svícny, vánoční přání, originální placky a naučit se háčkovat či plést.

Nabídka vánočních dárků v jarmarkovém bazaru byla široká od vánočních dekorací, přes zdobené perníky, ručně malované pohlednice, originální zástěry, výrobky šicích dílen, drobné keramiky, šperků po medoviny a gurmánské speciality.

Na Jarmark zavítalo ke třem stovkám návštěvníků, včetně mnoha klientů Domova Pata, kteří dnes už bydlí v chráněném bydlení v Aši a v Chebu. S organizací Jarmarku pomáhalo téměř 40 dobrovolníků z řad studentů, absolventů, pedagogů a přátel vyšší odborné školy a KOS o.s.

Organizátoři děkují všem, že se podíleli na vytvoření milé a přátelské atmosféry, díky které je Jarmark radosti pravidelně vyhledávaným adventním zážitkem.

Lucie Poláková a Jindřich Novák