Kulturní ozdravení v Mariánských Lázních. Ferdinandův pramen opět ožije

Hudba, divadlo, výstavy, festivaly. Podroušené jaro v Mariánských Lázních se promění v léto plné kultury. Šviháci získali znovu na celou sezónu levé křídlo kolonády Ferdinandova pramene. Vybudují zde kulturní prostor, který bude sloužit jako koncertní sál, galerie nebo malé divadlo. Chybí jim ale poslední věc – vybrat na foundraisingovém portále Hithit částku  110 000 Kč. Dofinancují tak potřebné stavební úpravy Ferdy, jak kolonádě říkají a také skvělý program pro všechny věkové kategorie.

Paralyzované lázeňské město se pomalu probouzí k životu. Prázdné hotely a vylidněné ulice řeší celý Karlovarský kraj. Kulturní spolek Švihák se chce podílet na zmírnění dopadu koronavirových opatření a to po svém. Nabídne tuzemským návštěvníkům, na které cílí letošní marketing města, alternativu k již zavedeným podnikům a kulturním akcím.

„Kulturní ozdravení v prostoru Ferdy nabídne turistům i místním nevšední zážitky. Chceme vytvořit místo setkávání – prostor, kam můžete zajít na dobrý koncert, přednášku, letní kino, nebo vzít děti na pohádku,” komentuje záměr projektu Tomáš Prinz, předseda spolku Švihák.

Léto na Ferdinandce zahájí již tradiční festival KOK neboli Kulturně ozdravná kůra. Ta startuje první červencový víkend. Poprvé se v Mariánkách v polovině července uskuteční úspěšný knižní festival Knihex a na ten naváže hudební festival pořádaný ve spolupráci s magazínem Full Moon.  Na Ferdě se chystají během léta také pravidelné filmové projekce pod širým nebem i další PechaKucha Night, jejíž 21. pokračování přerušila koronavirová pandemie. „V posledních měsících toho na nás na všechny bylo docela dost. Je na čase se znovu nakopnout do života a užít si léto, kulturně se ozdravit,” píše spolek na své facebookové stránce.

A myslí to vážně. Na Ferdinandce momentálně tráví Šviháci veškerý volný čas. Do příprav na kulturní provoz se pustili svépomocí. Na všechno ale nestačí. V hithitové kampani by rádi vybrali částku 110 000,- a peníze využili na opravu podlahy, zajištění přívodu vody do objektu a na další menší úpravy. Zbytek peněz použijí na kvalitní a pestrý program pro všechny věkové kategorie.

Mezi odměnami můžete najít permice na švihácké akce, konzumačku na bar, tašky nebo prohlídku města, ale také třeba podepsané plakáty Pavla Fuksy nebo předplatné magazínu Fullmoon. Další odměny budou ještě přibývat.

Šviháci nejsou na kolonádě Ferdinandova pramene poprvé. Už od roku 2014 zde pořádají pravidelné akce a festivaly. Probouzí tak k životu nejen místo, které najdete snad na všech pohledech Mariánských Lázní, ale také místní obyvatele  i návštěvníky města. To všechno proto, že #Mariankyjsousuper.

Na financování šviháckých akcí se spolupodílí město i dobrovolní dárci. Veškeré finanční transakce najdete na  na transparentním účtu spolku.

Za Šviháky:                                                  

Kristýna Adamíková                                                                                    

adamikovakristyna@gmail.com

+420 725 010 964

projekt: https://www.hithit.com/cs/project/7932/kulturni-ozdraveni-v-marianskych-laznich

Facebook:      https://www.facebook.com/svihak.net

web:                http://www.svihak.net