Čtvrtina Čechů rozvíjí své počítačové dovednosti

Češi se snaží svoje digitální dovednosti zlepšovat, nejoblíbenějším způsobem je samostudium, naopak vzdělávání prostřednictvím počítačových kurzů příliš časté není. V rámci Evropy se v oblasti ICT nejvíce vzdělávají Finové.

Foto: rawpixel

V roce 2018 rozvíjelo své digitální znalosti téměř 28 % obyvatel České republiky starších 16 let. „Počítačové dovednosti si častěji zdokonalují muži než ženy, konkrétně 30 procent mužů a více než čtvrtina žen. Vzdělávání v oblasti ICT však klesá s rostoucím věkem. Nejvyšší zájem o něj mají mladí lidé mezi 16 až 24 lety, kde je to každý druhý. U seniorů se vzdělává pouze sedm procent z nich,“ komentuje výsledky analýzy Alena Hykyšová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Samostudium představovalo vůbec nejoblíbenější způsob vzdělávání v oblasti digitálních dovedností. Čtení návodu, vyhledávání na internetu či zhlédnutí instruktážního videa tak pomohlo zlepšit znalosti při práci na počítači více než pětině Čechů. Zatímco mezi studenty se tímto způsobem vzdělával každý druhý, u osob starších 65 let nebylo samostudium příliš běžné. Pro rozvoj digitálních dovedností ho použilo pouze 7 % z nich. Nejméně častou metodou bylo vzdělávání v rámci počítačových kurzů, kterých se zúčastnilo pouze 6 % osob.

Statistikám týkajících se míry vzdělávání v oblasti ICT dominuje Finsko. Za Finskem následují ostatní skandinávské země spolu s Nizozemskem, Lucemburskem a Českem. Největší rezervy mají Češi v účasti na počítačových kurzech poskytovaných zaměstnavatelem. Zatímco u ostatních metod rozvoje digitálních dovedností se nacházíme nad průměrem EU, prostřednictvím kurzů od zaměstnavatele se v roce 2018 v České republice vzdělávalo pouze 6 % zaměstnanců ve věku 16 až 74 let. Průměr za státy EU byl dvojnásobný.