Na místě zajateckého tábora přítomní zavzpomínali na 700 pohřbených vojínů z I. světové války

V neděli 11. 11. v 11:11 hodin se na bývalém vojenském hřbitově zajateckého tábora z I. světové války v Podhradu u Chebu konala v pořadí již 4. vzpomínková bohoslužba za zde pohřbené vojíny. Pietní akce se koná každoročně v Den válečných veteránů a zároveň v den výročí konce I. světové války. Organizátorem pietní vzpomínkové bohoslužby je Pravoslavná církevní obec ve Františkových Lázních ve spolupráci s řadou dalších místních organizací.

Na místě zajateckého tábora přítomní zavzpomínali na 700 pohřbených vojínů z I. světové válkyVíce fotografií zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/4800800

Letos svou účastí akci podpořil vojenský kaplan Armády ČR Marek Maxim Švancara, zástupci aktivních záloh zdravotníků Armády ČR, zastupitelé města Cheb Antonín Jalovec a Karel Tyrpekl, představitelé generálního konzulátu Ruské federace, místní představitelé Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu a pracovníci Muzea Cheb, kteří účastníky seznámili s historií tábora, přinesli ukázky kopií dobových plánů a mapek tábora i ukázky několika exponátů dřevěných hraček vyráběných samotnými vězni.

Na místě zajateckého tábora přítomní zavzpomínali na 700 pohřbených vojínů z I. světové válkyVíce fotografií zde: https://www.zonerama.com/ZiveChebsko/Album/4800800

Pietní akce zahrnuje zádušní bohoslužbu za zesnulé vojíny, posvěcení místa, položení květin, proslovy účastníků a na závěr společné občerstvení, které zajišťují farníci a přátelé Pravoslavné církevní obce ve Františkových Lázních. Duchovní správce této církevní obce, otec Metoděj Kout, k celé akci dodává: „Mám radost z toho, že každým rokem přichází více lidí. Jsou to různí lidé – to místo, ta pieta, je platformou setkávání se navzájem, také možností si připustit, co se stane, když spolu lidé přestanou hovořit a začnou válčit… Každý spor zde v kontextu toho místa vesměs ztrácí svůj smysl. Katolíci, pravoslavní, muslimové, židé, ti všichni zde odpočívají na jednom místě. Smrt nehledí na rozdíly v uniformách, v národnostech, vyznáních… Staví znovu před Boha samotného člověka, který má v srdci buď lásku, nebo prázdnotu…“