Chebský policejní pes War získal ocenění. Pomohl zachránit dva životy

Oddělení služební kynologie Policie ČR Karlovarského kraje je na vysoké úrovni. O tom svědčí nemalé úspěchy všech kynologů v jejich práci, jako je například pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách, pátrání po nebezpečných pachatelích a předmětech pocházejících z trestné činnosti. mezi nejúspěšnější z kynologů v kraji patří prap. Luboš Šmolík, se svým psem Warem, sloužící ve Skupině základních kynologických činnosti v Chebu.  Kromě opakovaných vítězství v krajských přeborech služební kynologie, v loňském roce ve dvou případech pomohl prap. Šmolík s Warem zachránit život dvěma mužům, kteří se rozhodli skončit se životem.Policejní pes

Každoročně probíhají krajské přebory služební kynologie, kdy policisté se svými policejními psy porovnávají úroveň a připravenost pro výkon služby.

„Loni v Mariánských Lázních bylo vyhlášeno pátrání po pohřešovaném muži, kterého War vystopoval z města až k místu nedaleko rozhledny Hamelika, kde muž seděl ve výšce 5 metrů na stromě a chystal si vzít život,“ informovala Policejní mluvčí Zdena Papežová. „Další případ se stal v Chebu, kdy muž sám zavolal na tísňovou linku 158, že chce spáchat sebevraždu. Policisté po něm ihned zahájili pátrání a služební pes War dovedl svého psovoda až k objektu „Vyhlídka“ u přehradní nádrže Skalka, kde se muž skrýval. Také v tomto případě se podařilo muže zachránit,“ upřesnila.

Šéfredaktor časopisu Psí kusy vyhlásil, již poosmé, anketu Statečné psí srdce, ve spolupráci s partnerským projektem Zlatý záchranářský kříž.

„Do ankety Statečné psí srdce byl nominován i služební pes War, kříženec německého ovčáka a maliňáka. Odbornou porotou, složenou z členů redakce časopisu Psí kusy a kynologických odborníků, byl vybrán a vyhrál v kategorii psů profesionálů,“ doplnila mluvčí.

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi ručně kovanou sošku psího srdce od kováře Tibora Novotného a automaticky postoupili do nominace prestižního ocenění Zlatého záchranářského kříže.

Sám policista říká na ocenění: „Je to čestné uznání a ocenění za každodenní práci se psem, kterou považuji za samozřejmou a běžnou náplň mé práce.“