Mariánské Lázně vzdají hold spisovatelům 

Johann Wolfgang Goethe, Mark Twain, Ivan Alexandrovič Gončarov, Franz Kafka, Rudyard Kipling, Jan Neruda, Ivan Olbracht, Alexej Nikolajevič Tolstoj, Václav Beneš Třebízský, ale také Vladimír Páral… To je jen krátký výčet významných spisovatelů, kteří si oblíbili Mariánské Lázně. Jim všem vzdá hold nová stezka, jejíž základní kámen symbolicky položil právě Vladimír Páral. Stalo se tak na počest mistrova životního jubilea. Samotná realizace stezky proběhne příští rok.A IMG_9564

„Mariánské Lázně od svého vzniku inspirovaly literáty, kteří se sem proto rádi vraceli,“ řekl Vladimír Páral k nové Stezce spisovatelů. „Pojímám ji nejen jako novou turistickou atrakci, ale také jako prostředek ke vzdělávání. Je to jedinečný způsob, jak vrátit děti k literatuře. Věřím, že se stezka stane jakýmsi základním kamenem pro organizaci literárních sympozií a podobných akcí ve městě. Zároveň bych byl rád, aby Čechům připomněla půvab jejich rodného jazyka a posloužila k tomu, abychom se neztratili v anglicismech.“

Toto přání Vladimíra Párala by mohlo být naplněno. „Cílem stezky je oživit lokalitu Lesního pramene a přinést návštěvníkům nový turistický cíl. Projekt by měl být ale také přínosem pro školy, které mohou stezku využít při učivu o literatuře či historii města. S tím vším se budou moct touto netradiční cestou seznámit také obyvatelé a návštěvníci. Rádi bychom například připravili kvíz, který si zájemci budou moct vyzvednout v infocentru. Po jejich správném vyplnění by na ty, kteří se zapojí, čekal drobný dárek,” uvedla Barbora Tintěrová, jednatelka KIS Mariánské Lázně a autorka nápadu vytvořit tuto jedinečnou stezku.A IMG_9603

Na konkrétní podobě stezky – tedy i na tom, kudy přesně povede – se stále pracuje. Již teď je však rozhodnuto, že výchozím bodem bude lokalita Lesního pramene. „Místo k tomu vybízí, už třeba proto, že se zde nachází památník Václava Beneše Třebízského a také pomník Goethe a Múza. Zároveň zde končí oblíbená Goethova stezka a začíná ta Metternichova,“ doplnila Barbora Tintěrová.

Podle starosty Petra Třešňáka stezka, neodkazuje jen na minulost. Jak podotkl, Mariánské Lázně neztratily svého inspirativního ducha ani v dnešní době. „Mariánské Lázně jsou jako stvořené pro to, aby zde vznikalo umění. Vím o řadě lidí, kteří sem jezdí načerpat inspiraci, ale také sílu pro další tvoření. Podle mého názoru za to město vděčí také unikátnímu spojením přírody a společenského života. Můžete si dát dobrou kávu, ale na rozdíl od jiných měst nebudete koukat do obyčejné ulice nebo na vydlážděné náměstí, ale do přírody. A v případě našich parků je to kultivovaná příroda,“ dodal.