Listí a nepovolené barvivo, to je „pravý šafrán“ nabízený na Aukru

Milovníci šafránu by měli dát pozor, kde svoje zboží kupují. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI ) odhalili nevyhovující vzorek potravin nabízený na aukčním serveru. Mělo se jednat o „pravý šafrán“, vzorek však obsahoval nepovolené barvivo a neznámé listí. S prodejcem je již zahájeno správní řízení o uložení pokuty.šafrán aukro

„Inspektoři SZPI specializovaní na internetový prodej zjistili nevyhovující vzorek potraviny odebrané prostřednictvím serveru Aukro.cz pod nabídkovým popisem ‚Pravý šafrán dovoz z Ománu‘,“ informoval Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Laboratorní rozbor předmětného vzorku prokázal, že metabolomický profil neodpovídá Šafránu setému a dále potvrdil přítomnost pro daný sortiment nepovoleného azobarviva E122 azorubin. Zásilka obsahovala jen otevíratelný průhledný sáček bez jakéhokoliv popisu se substrátem rostlinného původu.

Vzhledem ke skutečnosti, že potravina byla na internetu nabízena jako „Pravý šafrán dovoz z Ománu“, přičemž rozbor prokázal, že se o šafrán setý nejednalo, kontrolovaná osoba porušila Nařízení (EU) č. 1169/2011 a dále porušila i Nařízení (EU) 1333/2008 tím, že se v potravině nacházela u daného sortimentu nepovolená přídatná látka azorubin.